Prof.Dr. Ayşe EROL TUBİTAK 2244 Projesinde Çalışmak Üzere Bursiyer Arıyor

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ ile NERO ENDÜSTRİ SAVUNMA SANAYİ A.Ş:’nin ortaklığında yürütülen TÜBİTAK 2244- Sanayi Doktora projesi kapsamında “Savunma Sanayinde Kullanım Amaçlı Aygıtların Geliştirilmesi” başlıklı projede 1 doktora öğrencisine 4500TL/ay burs verilecektir.


Bu program kapsamında, Doktora öğrenimi Prof. Dr. Ayşe Erol danışmanlığında İstanbul Üniversitesi Fizik Anabilim Dalı Katıhal Fiziği programında sürdürülecektir. Doktoranın başarıyla tamamlanmasının ardından, doktora bursiyeri 3 yıl süre ile Nero Savunma Sanayi AŞ’de (Ankara: https://www.neroindustry.com/tr/) istihdam edilecektir.

 

 Doktora bursiyeri olabilmek için gereken şartlar 

  1. Fizik, Fizik Mühendisliği, Malzeme/ Metalurji Mühendisliği veya Elektrik/Elektronik Mühendisliği bölümlerinin birinden lisans mezunu olmak ve bu alanlardan birinde yüksek lisans yapmış olmalıdır.
  2. Lisans dönemi not ortalaması en az 3.0 olmalıdır
  3. Yabancı dil için YÖKDİL, YDS veya eşdeğeri sınavdan en az 65 puan almış olamalıdır.
  4. NERO Savunma Sanayi AŞ tesisleri yerleşkesi Ankara’da olduğundan, doktora öğrenimi süresince belli aralıklarda Ankara’ya gitmek ve 3 yıl istihdam süresince Ankara’da yaşamak ile ilgili bir engeli bulunmamalıdır.
  5. İnce film, epitaksiyel film vb. büyütülmesi, litografik yöntemlerle fabrikasyon, ve/veya malzeme/aygıt karakterizasyonu (yapısal, optik ve/veya elektriksel) konularında çalışmalar yapılmış olması tercih sebebi olacaktır.
  6. Herhangi bir üniversitede halihazırda doktora öğrencisi olanların, tez adları belirlenmemişse, İstanbul Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Fizik Anabilim Dalı Katıhal Fiziği Doktora programına başvurabilir ve diğer üniversite almış olduğu dersler Katıhal Fiziği, Yarıiletkenler Fiziği ve/veya proje konusu ile ilgili ise bu dersleri mülakatta başarılı olup, Enstitüye kayıtlarını yaptırdıktan sonra ders aşamasında saydırabilirler.

 

Başvurularınızı 11 Eylül 2020 akşamına kadar ayseerol@istanbul.edu.tr adresine CV’niz (yayınlarınız, deneyimleriniz ve becerilerinizi içermelidir) ile başvurabilirsiniz. Başvurularının değerlendirildikten sonra değerlendirme sonuçları size e-posta ile bildirilecektir. 

 

Doktora öğreniminin başarı ile tamamlanmasının ardından üç yıl süre ile istihdam sağlayacak olan Nero Endüstri Savunma Sanayi AŞ firmasına, 21 Nisan 2020’de Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından  Ankara'da yapılacak sensör, güdümlü füze/roket tehdidine karşı lazer/radar tehdit algılama ve uyarı sistemi, kimyasal, biyolojik, radyoaktif, nükleer (KBRN) filtrasyon sistemiyle infilak bastırma sistemi üretim tesisi yatırımına proje bazlı devlet yardımı verilmesine onay verilmiştir. Söz konusu yatırım, özellikle savunma ve havacılık sanayisinde kullanılan UV,  kızılötesi ısı ve lazer sensörleri gibi yüksek teknoloji gerektiren ürünlerin imalatında kullanılacak yarıiletkenlerde Türkiye'nin dışa bağımlığını sonlandırmak amaçlıdır.  Projede, sabit yatırım tutarının 1 milyar 604 milyon lira, ilave istihdamın 620 ve nitelikli personel sayısının 30 olacağı öngörülmektedir. 2244 projesi kapsamındaki doktora öğrencileri kurulmakta olan bu altyapıda istihdam edileceklerdir.